W Polsce aktorstwo amatorskie rozwija się coraz lepiej. Chcemy występować w produkcjach typu seriale, reklamy, a nawet w filmach – świadczą o tym chociażby tłumy zainteresowanych, które biorą udział castingach.
Jednak zanim zgłosimy chęć do pokazania twarzy na ekranie, warto lepiej przyjrzeć się temu, jak organizowane są takie wydarzenia – sprawdźmy, czy istnieją jakiekolwiek wymagania, przeciwwskazania i co czeka nas po odegraniu pierwszej roli w danym serialu paradokumentalnym.
Jak wygląda samo przeprowadzenie castingu?
Pamiętajmy, że udział w castingu powinien być bezpłatny. Jeśli ktokolwiek wymaga od nas pieniędzy to wówczas możemy wątpić w uczciwość takiego przedsięwzięcia. Casting to przedstawienie nas samych, a także zaoferowanie próbki naszych aktorskich zdolności. Na początku dany reżyser poprosi nas o przedstawienie się i powiedzeniu kilku słów o swoich zainteresowaniach. Następnie wykonane zostaną zdjęcia naszej twarzy oraz sylwetki. Będziemy musieli również odegrać kilka improwizowanych scenek przed kamerą. Na samym końcu reżyser udzieli nam kilka porad, a nagranie z castingu znajdzie się w bazie nagrań z amatorskimi aktorami.
Jak duże są nasze szanse?
Możliwość faktycznego wystąpienia w serialu lub innej produkcji jest naprawdę spora. Wszystko dlatego, że jest na nie duży popyt. Jednocześnie wiele osób zgłasza się na castingi, dlatego dobrze jest odpowiednio się do nich przygotować, by jak najlepiej wypaść w oczach reżysera. Żeby ocenić to, jak wielkie są nasze szanse na otrzymanie niewielkiej roli, wystarczy zapoznać się z dotychczas realizowanymi produkcjami, jakie są dostępne na stronach agencji. Można śmiało powiedzieć, że w serialach wystąpiło do tej pory przynajmniej kilkanaście tysięcy aktorów-amatorów.
Jak zachowywać się podczas castingu?
Reżyserzy radzą, aby postawić na naturalność i nie bać się obiektywu. Warto potraktować całe przedsięwzięcie jako po prostu dobrą zabawę. Bycie osobą otwartą i komunikatywną na pewno zwiększa nasze szanse na współpracę z producentami w przyszłości, a ponadto sprawia, że możemy uzyskać nowe, ciekawe kontakty zawodowe. Po wzięciu udziału w castingu wystarczy już tylko czekać na telefon od danej agencji. Czasami zaproszą nas do udziału w produkcji już w kilka dni po przeprowadzonym castingu, niekiedy zaś może to trwać nawet kilka miesięcy. Wszystko jest zależne od aktualnie prowadzonych projektów.
Post powstał na podstawie informacji zawartych na stronie http://www.castingi.net, na której można dowiedzieć się więcej na temat modelingu, hostess, fordanserek, a także zareklamować swoje castingi.