Wąskie i małe kuchnie — jak można je urządzić?

0

Wąskie i małe kuchnie są prawdziwą zmorą projektantów wnętrz. Osoby, które decydują się na samodzielną aranżację tego typu przestrzeni muszą zdawać sobie sprawę z kilku trików, jakie warto wówczas zastosować.

Wąskie czy małe kuchnie to zmora wielu projektantów. Sporo problemów mają również z nimi właściciele mieszkań, którzy nie mają zbyt wielu możliwość prze-aranżowania czy przebudowania takiej kuchni. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby kuchnia taka była praktyczna, estetyczna i optycznie większa. Stosując się do kilku zasad i trików, możemy w prosty sposób sprawić, że z problematycznego pomieszczenia stworzymy kuchnię swoich marzeń.

Ustawienie kuchni

Pierwszym elementem, który należy wykonać, urządzając wąskie i małe kuchnie to zaplanowanie ustawienia takiego pomieszczenia. W miejscach tych warto używać projektów wedle litery L. Z jednej strony wszystkie ściany kuchni nie będą zastawione i nie będą zmniejszały takiej kuchni, a z drugiej strony wykorzystamy efektywnie miejsce. W takich pomieszczeniach nie należy również pokrywać półkami całych ścian do samego sufitu. Może wywołać to poczucie klaustrofobii i przytłoczenia. Zamiast tego możemy używać np. wiklinowych koszyków czy półek nad zabudową. Rozwiązanie takie pozwoli wykorzystać wolne miejsce, ale równocześnie nie będzie negatywne dla estetyki. Jeśli planujemy ustawienie kuchni, warto również rozważyć stworzenie łuku z drzwi lub całkowite otwarcie kuchni np. na salon. Jest to dość kategoryczne rozwiązanie, ale daje wiele możliwości. W miejscu ściany możemy ustawić wysoki blat a jadalnię urządzić w salonie.

Optyczne powiększenie

Gdy będziemy mieli już zaplanowane ustawienie kuchni, możemy zająć się jej optycznym powiększaniem. Jest to bardzo ważny element, gdyż to właśnie od niego zależy nasze samopoczucie w takiej kuchni czy odczucia estetyczne. Pierwszym elementem, o jaki musimy zadbać, jest jasny kolor ścian. Optycznie będzie on powiększał pomieszczenie i wpuści do kuchni wiele cennego światła. Na rynku obecne są również farby z drobinami kryształków, które dodatkowo odbijają światło i rozświetlają wnętrze. Jest to polecane rozwiązanie przy szczególnie małych i ciemnych kuchniach.

Mała i wąska kuchnia

Dobrym posunięciem będzie również zakupienie mebli z połyskującymi frontami. Odbijane światło w ten sposób jeszcze bardziej oświetli wnętrze i sprawi, iż będzie ono optycznie przestronniejsze. Kolejną poradą w tym względzie jest używanie szklanych — przezroczystych szyb w szafkach oraz elementów szklanych. Przezroczyste szyby sprawią wrażenie większej ilości miejsca, co jest na wagę złota w takich małych pomieszczeniach. W takiej opcji widzimy dużo głębiej szafki, a szklane dodatki sprawiają wrażenie głębi. Stosując tych kilka trików, jesteśmy w stanie optycznie powiększyć kuchnię i sprawić, że będzie przebywało się nam w niej dużo przyjemniej.

Funkcjonalność

Jednym z ważniejszych elementów małych i wąskich kuchni jest ich funkcjonalność. Próby połączenia przechowywania wielu elementów wraz z oszczędzaniem wolnego miejsca są trudne w wykonaniu. Warto zatem kierować się kilkoma wskazówkami, aby używanie takiej kuchni było komfortowe. Pierwszą z nich jest używanie przesuwanych drzwiczek w półkach czy meblach kuchennych. Dzięki temu nie będziemy musieli ich otwierać na zewnątrz i przesuwać się czy obijać je o np. krzesła. Pozwoli zaoszczędzić to sporo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie wklęsłych klamek czy uchwytów do otwierania szafek. Pozwoli to z kolei na komfortowe zbliżenie się do blatu czy nie będzie problematyczne na małym metrażu.

Bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem jest również wygospodarowanie miejsca na blacie roboczym pod ścianą. Z tej lokalizacji i tak korzystamy dosyć rzadko. W tym miejscu możemy zatem umieścić półkę w kształcie plastra miodu, w odległości od ściany kilku centymetrów i przechowywać tam drobne akcesoria. W ten sposób zyskamy wiele cennego miejsca w półkach i szufladach, w których umieścić możemy inne – większe gadżety. Jednym z ciekawszych pomysłów, jakie mogą nam się przydać w małych kuchniach to rozkładany stół ze ściany. Ma on postać blatu, który jest w trakcie pracy przymocowany do ściany i rozkłada się w porze obiadowej czy na śniadania i kolacje.

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź