Wynajem studia fotograficznego – poradnik

0

Studio fotograficzne to przestrzeń potrzebna osobom zajmującym się fotografią lub filmowaniem w sposób profesjonalny. Jego zaletą jest możliwość korzystania z niego o każdej porze dnia i nocy, dostęp do wielorakiego sprzętu, a także uniezależnienie się od warunków pogodowych.

Profesjonalne studia fotograficzne, oprócz miejsca do fotografowania, posiadają również przestrzeń przeznaczoną dla ekipy modeli, wizażystów czy innych osób, które są niezbędne w trakcie realizacji danej sesji zdjęciowej.

Własne studio a wynajem studia fotograficznego

Obecnie coraz więcej osób, które zajmują się fotografią w sposób zawodowy, preferuje wybór wynajmu studia, niż tworzenia własnej przestrzeni do pracy. Koszty takiego rozwiązania są adekwatne do oferowanej jakości oraz swobody pracy. Wynajem studia nie ogranicza danej osoby do pracy jedynie w danym miejscu. Jeśli wynajmujemy daną przestrzeń jako ekipa filmowa to ogólną cenę można podzielić na więcej osób – dzięki temu ostateczne koszty nie będą aż tak wysokie.

Jakie studio wybrać i jakie są jego koszta?

Jeśli już decydujemy się skorzystać z wynajmu studia to warto wybrać te najlepsze. Musi być ono profesjonalnie wyposażone, a do tego znajdować się w atrakcyjnej okolicy. Dobre studia fotograficzne posiadają miejsca parkingowe dla swoich klientów. Najważniejszy jest jednak sprzęt – powinien być on zróżnicowany i dopasowany do efektów, jakie chcemy uzyskać w naszej pracy. Jeśli chodzi o cenę wynajęcia studia to jest ona zazwyczaj liczona w godzinach. Rozpoczęcie każdej następnej godziny oznacza zapłatę za ten czas. Musimy wiedzieć, że studia należy odpowiednio wcześnie zarezerwować. Jeśli zrezygnujemy z danego studia na krótko przed datą rezerwacji, to musimy liczyć się z poniesieniem kosztów za anulowanie rezerwacji. Czasami jest to nawet pełna kwota – gdy rezerwacja zostanie odwołana dosłownie na dzień przed jej terminem. Studio fotograficzne będzie wymagało od nas również zapłacenia tzw. kosztów użytkowych, które dotyczą oczywiście materiałów zużytych podczas sesji. Chodzi tutaj przede wszystkim o tło kartonowe, które łatwo pobrudzić lub pogiąć. Właściciele studiów fotograficznych liczą tło w metrach. Jeśli chodzi o sprzęt fotograficzny to jego użytkowanie jest najczęściej wliczone w koszty wynajmu. Należy jednak upewnić się co do tego faktu, jeśli korzystamy z pewnych specjalistycznych akcesoriów.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych w serwisie http://www.studioerica.pl, oferującego wynajem studia fotograficznego w Krakowie. Studio Erica oferuje bogate wyposażenie przy jednych z najniższych cen w Krakowie.

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź